blog1MainPic
Pszichológus, pszichiáter, coach vagy más lelki segítő? Mi alapján válasszak?

Így találd meg a számodra megfelelő lelki segítőt!

A köztudatban sajnos a mai napig nem tiszta, hogy egyes lelki nehézséggel kihez érdemes fordulni. Gúnyos megjegyzésként gyakran hallani például, hogy neked “pszichiáterrel kéne beszélgetned”, pedig a valóságban pszichiáter nem is gyógyít beszélgetés útján. Az ehhez hasonló félreértéseket szeretnénk most letisztázni, hogy a számodra legmegfelelőbb szakirányú segítőt válaszd.

Ki a Pszichiáter?

A pszichiáter egy orvos, orvosi egyetem elvégzése után további 5-6 év a pszichiátriai szakirány. Ez egy biológiai-fizikai szemlélet, tehát nem ért a lelki és mentális módszerekhez (hacsak nem képződik tovább pszichoterapeutának). Ebből kifolyólag a pszichiáter gyógyszeres kezeléssel fog gyógyítani, nem pedig beszélgető terápiával.

Mikor érdemes Pszichiáterhez fordulni?

Pszichiátriai segítségre akkor van szükség, amikor a kliens állapota annyira súlyos, hogy a pszichoterápiás módszerek nem használhatóak. Tehát a pszichiátriai kezelés nem hoz valódi gyógyulást, csak a tüneteket enyhíti. Sok esetben ez adhatja meg a megfelelő alapállapotot a pszichoterápiás segítő beszélgetések megkezdéséhez.

Ki a Pszichológus?

Pszichológusnak az hívhatja magát, aki elvégezte minimum a pszichológus mesterképzést (5 év az alapképzéssel együtt). Ez a képzés során a nem tanulnak pszichoterápiát, vagyis gyakorlati képzettségük nem lesz, hanem elméleti szakemberek lesznek. A gyakorlati tudás elsajátításához a képzés után további szakirányú vagy módszerspecifikus képzéseket kell elvégezniük, például Tanácsadó szakpszichológus specializációt.

Mikor érdemes Pszichológushoz fordulni?

Mivel a képzettségük nagyon eltérő lehet ezért érdemes utána járni, hogy az általad választott pszichológus mihez ért pontosan. A pszichológusok már nem biológiai-fizikai szemlélettel dolgoznak, a módszerük a mentális, tudati változás elérésére irányul beszélgetéseken keresztül. Érdemes pszichológust felkeresni ha nem tudjuk igazán, hogy mire van szükségünk, hiszen ő javasolhat nekünk egy ideális kezelési módot, specifikus módszert.

Ki az Integrál Tanácsadó?

Az egyik legfontosabb különbség talán az, hogy míg a legtöbb pszichológus, pszichiáter a “betegből normálissá” szemléletben dolgozik itthon és esetleg a “normálisból önmegvalósított” paradigmában (pl. Pozitív pszichológia), az integrál tanácsadók az “önmegvalósítottból spirituálisan kiteljesedett” szemléletben is hisznek és ezáltal egy szélesebb skálán látják az emberi tudatfejlődést. Az integrál tanácsadók a pszichológiai megközelítést és a spirituális szemléletet integrálják és ezáltal egy sokszínű “eszköztárból” dolgoznak.

Mikor érdemes Integrál Tanácsadóhoz fordulni?

Ha nyitott vagy a megszokott, hagyományos módszerektől eltérő megközelítésre is akkor érdemes integrál tanácsadóhoz fordulnod, hiszen a segítő lelki beszélgetéseken kívül széles ismerete által kiegészítheti az önismereti folyamatot számos módszerrel, ami felgyorsíthatja a lelki megértést, fejlődést (például: meditáció, családállítás, integrál csoportok). Emellett ezeken az üléseken nyíltan beszélhetsz spirituális élményekről és kérdésekről is.

Ki a Coach?

A coaching nem egy kezelési módszer és nem foglalkozik általában a múlt problémáival. A legtöbb coach a jelenre és a jövőre fókuszál és jól irányzott kérdésekkel, egy-egy szembesítéssel segít megtalálni a saját utadat, erőforrásodat.

Mikor Coachhoz fordulni?

Ha nem találod a saját erődet, motiválatlanság vagy döntésképtelenség nehézségével küzdesz akkor a coaching az egyik legjobb irányzat, amit választhatsz. Egy coach segít elvezetni Téged azokhoz a belső vágyakhoz, amik nem akartak eddig megjelenni. A legtöbb coach a “normálisból az önmegvalósított” szemléletben dolgozik.

Ki a Mentálhigiénés Szakember?

A mentálhigiénés szakemberek egészséges emberekkel foglalkoznak, akik elakadtak egy-egy életterületen vagy valamilyen kritikus helyzetben vannak jelen. Nem foglalkoznak mentális betegségek kezelésével, nem állíthatnak fel diagnózist és nem végezhetek teszteket, ugyanakkor támogató beszélgetéseik segíthetnek kapcsolni a belső erőforrásaiddal. A mentálhigiéné elsődleges célja a lelki egészség védelme és megőrzése, valamint a prevenció.

Mikor érdemes Mentálhigiénés Szakemberhez fordulni?

Ha úgy érzed, hogy a mostani élethelyzetedben felmerülő probléma nem igényel mély elemzést és oldást, hanem támogatásra van szükséged felülkerekedni a mostani elakadásodban, újrakapcsolódni a valódi belső erődhöz akkor egy mentálhigiénés szakember jó választás lehet.

Ki az alternatív lelki segítő?

Alternatív lelki segítőnek nevezünk minden olyan személyt, aki a hivatalos végzettségeken kívül – mint pszichológus, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta – lelki segítői munkát végez. Ilyen például az asztrológus, a coach, az életmód tanácsadó, a látó, a kineziológus, a Bach-virágterapeuta, a színgyógyász, stb. Az alternatív lelki segítők általában természetgyógyászati és/vagy ezoterikus módszerekkel dolgoznak – az adott módszerben képzetten, önképzetten vagy intuitívan.

Összegezve

Ez a blog pusztán a végzettségek, módszerek objektív összehasonlítására szolgált, de a gyakorlatban ennél sokkal nehezebb összehasonlítani két irányzatot. Mivel a segítők is emberek ezért saját, szubjektív szemléletük beleivódik módszerükbe és ezáltal találkozhatsz olyan pszichológussal is, aki hisz az előző életek traumáiban, de olyan asztrológussal is, aki otthon lesz a mély-pszichológiai irányzatokban.

A számodra megfelelő segítőd megtalálása emiatt nem egy objektív, végzettség által megmondható ember lesz hanem az, akivel érzed az összhangot és a nézete és módszere is szimpatikus számodra. Mi igyekszünk a számodra legmegfelelőbb segítőt megtalálni, de ha nem érzed vele a kapcsolatot, a következő segítőddel való első beszélgetést mi álljuk.

Források:

http://blog.integralakademia.hu/kik-a-lelki-segitok-a-pszichoterapeutaktol-a-latokig/

https://hedepy.hu/temata/mi-a-kulonbseg/

https://krekapszli.com/kepzeskatalogus/