blog2MainImage
Online pszichológus vagy élő konzultáció? Melyiket érdemes választanod?

Ezek az online konzultáció, önismereti folyamat előnyei és hátrányai:

A fejlődő technika hatására egyre inkább elterjed az online terápia, online pszichológiai konzultációk igénybe vétele, amit a Covid még inkább meggyorsított.

Jogosan merül fel a kérdés, hogy egy ennyire érzékeny, mély folyamat lehet ugyanannyira hatásos online, mint egy szemtől-szembeni beszélgetésen?

A legtöbb kutatás szerint a válasz az, hogy igen! Legalább ugyanannyira hatékonyak, sőt, néhány esetben hatékonyabbnak bizonyult az élő terápiánál. (https://bmcpsychology.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40359-022-00742-7) (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8600425/)

Hatékonyságot és a folyamat sikerességét illetően az eredmények hasonlóak. 

Miben vannak akkor a különbségek?

Biztonság ás Bizalom

Az otthonunk biztonságából általában könnyebb megnyílni, hiszen alapvetően oldottabbak vagyunk egy megszokott környezetben, mint egy új és idegen irodában, konzultációs teremben. A könnyebb megnyílás és biztonság érzés segít gyorsabban kiépíteni a bizalmi viszonyt a segítőnkkel, ami felgyorsíthatja a folyamat hatását, eredményességét is. Természetesen az online konzultációkhoz elengedhetetlen, hogy egy nyugodt, békés környezetből tudjunk bejelentkezni anélkül, hogy bárki megzavarna minket a beszélgetés során.

Kényelem és Időhatékonyság

Mivel kiesik az utazási idő ezért sokkal könnyebb betervezni a hétköznapok rutinjába az online beszélgetést, hiszen ez előkészületekkel is maximum bő 1 óra lesz. Kiesik a stressz a forgalom miatt, az önhibán kívüli késés miatt, ami a folyamattól venné el az időt. Emellett sokkal kényelmesebb az otthoni megszokott környezetben belépni a videóbeszélgetésbe.

Anonimitás

Ha nem szeretnénk, hogy a környezetünk számára kiderüljön, hogy segítséget kértünk, az online terápia, konzultáció szintén jobb választás, hiszen elkerülhetjük azt, hogy összefussunk másokkal az oda vezető úton, esetleg a helyszíni váróban. Illetve mivel időben is kevesebb elköteleződés az online konzultáció ezért szintén kevésbé “kell” rejteni ezt mások előtt. 

Személyes véleményem szerint ezt egyébként nem érdemes rejteni, segítséget kérni és ezáltal sebezhetőnek lenni bátrabb dolog, mint eljátszani a sebezhetetlent. 

Mik az online konzultációk hátrányai?

Az online terápia ellen szól a folyamat elhagyási ráta. 

Statisztikák szerint az online folyamatokat nagyobb eséllyel hagyják ott a kliensek, mintha élőben járnának. Minden esetben azt javasoljuk, hogy ha kérdés vagy kétely merül fel benned a segítőddel vagy a folyamattal kapcsolatban, akkor azt érdemes témaként behozni nála. Az önismereti folyamatok egyik leggyógyítóbb és legfontosabb alapköve a terapeutával, pszichológussal, segítővel való viszony és kliensként sokszor nehéz felismerni, hogy lázadásból, ellenállásból esetleg félelemből akarjuk abbahagyni a folyamatot, vagy ez egy letisztult döntés.

Ha nincs megfelelő, nyugodt környezet.

Ha nem tudunk biztosan egy órára otthon elvonulni és bármikor megzavarhatják a beszélgetést akkor nem érdemes ezt választani, hiszen ez kizökkentheti a már kialakul mély és intim beszélgetést. 

Nem javasolt az online terápia súlyos mentális zavaroknál.

Ha tudtában vagy annak, hogy súlyos mentális zavarral küzdesz és a lehetőséged is adott rá akkor érdemes inkább az élő konzultációt választani.

Konklúzió

Ha van lehetőségünk biztonságos környezetből belépni a videóbeszélgetésbe akkor érdemes megpróbálnunk ezt a módszert is. A hatékonysága és mélysége legalább ugyanannyira a kliensen és a segítőn múlik, mint egy élő alkalmon. 

Próbáld ki most Te is és jelentkezz egy általad választott szakemberhez a weboldalunkon keresztül!